Zależało mi na tym, żeby te inwestycje, które zaplanował poprzedni burmistrz, przeprowadzić dobrze […] Chciałbym pochwalić dział inwestycyjny z panią wiceburmistrz Anetą Michtą, która trzyma nad wszystkim pieczę […] Zależy mi na tym, żeby istniejący Dom Pracy Twórczej Bajka funkcjonował sprawnie […] Wierzę w to, że wspólnie możemy razem zrobić bardzo dużo […] Chciałbym życzyć naszym Mieszkańcom dużo zdrowia, pogody ducha, uśmiechu na co dzień i cierpliwości – burmistrz Armin Tomala specjalnie dla portalu wŁaskarzewie.pl.
wŁaskarzewie.pl: Które projekty, działania, dokonania w ostatnich ośmiu miesiącach były dla pana najbardziej istotne?
Armin Tomala, burmistrz Łaskarzewa: Na początku koncentrowałem się nad tym co zastałem, aby tę sytuację w Urzędzie, projekty które były do wdrożenia lub były w trakcie wdrażania, aby je bardzo sprawnie przeprowadzić. I myślę, że to się udało. Udało się rozszerzyć promesę z przetargu, który był na drogi, o 580 tysięcy zł. Udało się te środki zabezpieczyć, co dało stabilizację przy realizacji budowy dróg, które są na terenie Miasta. Np. na ul. Wyszyńskiego, gdzie projekt nie obejmował badania gruntu, okazało się, że ten grunt należy wymienić. To zwiększa koszty budowy ale w związku z tym, że mamy to bezpieczeństwo, tę kwotę ponad pół miliona złotych, którą udało się pozyskać, dokładamy tam gdzie potrzeba.
Zależało mi na tym, żeby te inwestycje, które zaplanował poprzedni burmistrz, przeprowadzić je dobrze. To służy mieszkańcom i pilnuję tego ze szczególną starannością.
Udało nam się zrealizować remont sali Promnika Łaskarzew. Wszyscy wiemy jak ona wyglądała – wymagała remontu, który został przeprowadzony. W tym momencie jest to obiekt, który będzie spełniał oczekiwania młodzieży, dzieci, dorosłych do tego, żeby mogli realizować tam swoje pasje sportowe. Nie dysponujemy szeroką bazą sportową, więc jestem przekonany, że taki obiekt będzie miał swoje zastosowanie.
Kolejnym elementem było dopilnowanie tych spraw, które dotyczyły budowy hali sportowej i problemu z poprzedniej kadencji, dotyczącego dźwigarów dachowych. Ten temat udało się rozwiązać, budowa jest w trakcie. Zmieniamy też zagospodarowanie pewnych pomieszczeń hali, tak, aby dawały one możliwość rekreacyjnego spędzania czasu na tym obiekcie.
Remont istniejącej hali sportowej to bardzo ważny i potrzebny projekt. Przez ostatnie kilka lat mocno zabiegałem o to, aby to miejsce zostało dostosowane do współczesnych standardów i mogło służyć mieszkańcom. Jakie jeszcze wnioski na dofinansowanie jakich projektów udało się złożyć do tej pory?
Jeden z wniosków złożony do Funduszu Dróg Samorządowych Urzędu Wojewódzkiego dotyczy budowy drogi na ulicy Piaskowej – kwota 780 tys. złotych. Złożyliśmy wniosek dotyczący małej retencji, czyli zachowania wody w miejscu jej powstawania. Jest to dosyć duży wniosek na około 17 milionów złotych. Mamy przygotowane szerokie opracowanie dotyczące odwodnienia miasta i na podstawie tej koncepcji powstawał wniosek. Ten wniosek zakłada również rewitalizację naszego Rynku. Bardzo trzymamy kciuki za to, żeby ten wniosek przeszedł. Gdybyśmy otrzymali te pieniądze pomogłoby to nam rozwiązać kilka naprawdę istotnych problemów.
Jeszcze jeden wniosek, o którym chciałem wspomnieć dotyczy termomodernizacji szkół i przedszkoli. I tu chciałbym pochwalić dział inwestycyjny z panią wiceburmistrz Anetą Michtą, która trzyma nad tym wszystkim pieczę. Jest to kwota 10,5 mln złotych. Zadziałaliśmy szybko, skutecznie. Byliśmy gotowi, żeby taki wniosek złożyć jako jeden z niewielu samorządów w powiecie garwolińskim.
Jakie są kluczowe inwestycje na 2025 r. z punktu widzenia pana burmistrza? Czy przewiduje pan budowę nowego Centrum Kultury, albo budowę nowej remizy i odzyskanie dla mieszkańców dawnego Kina Promnik, budowę nowej siedziby Urzędu Miasta lub nowej przychodni zdrowia w Łaskarzewie?
W najbliższym roku czy w perspektywie najbliższych miesięcy nie będziemy mieli możliwości wybudowania czy kupienia takiego obiektu w Łaskarzewie. W tym momencie nie widzę na horyzoncie takiego programu, w który moglibyśmy się wpisać. Ja zaczynam od czegoś innego. Zależy mi na tym, żeby istniejący u nas Dom Pracy Twórczej Bajka funkcjonował sprawnie i dobrze. Przy nakreśleniu pewnej wizji przez panią dyrektor, przy dołożeniu środków, już poczyniłem pewne kroki aby to miejsce przyciągało mieszkańców. Budynki są ważne, ale najważniejsze, żeby w tych budynkach byli ludzie, którzy dobrze się czują, którzy mają zaproponowaną odpowiednią ofertę spędzania czasu, realizowania swoich zainteresowań i pasji. I na tym się koncentruję.
Na ten moment wizji budowy czy założeń projektu budowy nowego Domu Kultury nie mam. Natomiast nie mówię nie. Jeżeli takie możliwości się pojawią, to razem z radnymi będziemy je rozważać.
Jeżeli chodzi o budowę Urzędu w nowej lokalizacji to podchodzę do tego z dużą ostrożnością. Obecnie dzielimy Urząd z Gminą. Gmina ma też swoje plany dotyczące tych kwestii. Sytuacja może się zupełnie zmienić w perspektywie kilku lat. Usprawniamy to co w tym momencie mamy, bo to możemy zrobić szybko – decyzjami i zarządzeniami. Natomiast jeżeli chodzi tematy wielomilionowe dotyczące budowy, to nie będę tu składał deklaracji, bo one wymagają szerszego przemyślenia i konsultacji z radnymi.
Czego chciałby życzyć pan burmistrz Mieszkańcom Łaskarzewa na Święta Bożego Narodzenia i na Nowy 2025 Rok?
Przede wszystkim chciałbym życzyć naszym Mieszkańcom zdrowia, bo to jest najważniejsze, pogody ducha, uśmiechu na co dzień. Także cierpliwości co do siebie, co do swoich najbliższych, ale też co do włodarzy. Wierzę w to, że wspólnie możemy razem zrobić bardzo dużo. Tego życzę sobie i naszym mieszkańcom, żeby współpraca układała nam się bardzo dobrze.
Dziękuję za rozmowę.
Foto: Facebook UM Łaskarzew